Yonetici

Yonetici

Website URL:

Tohumlar, Fideler

Published in Bilgi Wednesday, 23 December 2015 12:38

TOHUM EKİMİ VE BAKIMI

Tohum ekiminde kullanılacak kapların ve ortamın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ekeceğimiz tohumların boylarına, miktarına ve daha da önemlisi kendi şartlarımıza uygun olarak tohum kasaları, saksı veya VİYOL seçimi yapabiliriz.

Dış Mekan Bitkileri

Published in Bilgi Wednesday, 23 December 2015 09:52

Dış Mekan Bitkileri

Bir bahçenin yeşil örtüsünü oluşturmaya yarayan bütün bitkiler, dış mekân bitkileri sayılır.

Bahçenin canlı dekorunu oluşturan bu malzeme, bitki aleminin büyük ağaçları başta olmak üzere, ağaççıklar, çalılar, sarmaşıklar, tek yıllık, iki yıllık veya çok yıllık otsu bitkiler, yani kökü yerde sürekli kalabilen soğanlı, yumrulu veya rizomlu otsu bitkiler ile çim bitkileri ve su bitkilerinden oluşur.

 

 

 

Mevsimlik Çiçekler

Published in Bilgi Wednesday, 23 December 2015 11:52

Mevsimlik Çiçekler

Daha geç açan mevsimlik çiçekler ise tohumları mart ayında sıcak bir yerde ekilerek yetiştirilir. Erken çiçek almak için bu şarttır.


  Hassas mevsimlik çiçekler


Daha geç açan mevsimlik çiçekler ise tohumları mart ayında sıcak bir yerde ekilerek yetiştirilir. Erken çiçek almak için bu şarttır.

Dışarı ekilmek istenirse hava ısınıncaya kadar yani nisan sonlarına kadar beklemek gerekir. Bu durumda çıkan fideler ancak yaz ortalarında çiçeklenir.

Birinci metod:
Tohumlar 15-18 c. sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde ekilir.

Saksı veya en az 5 cm. derinlikte tepsilere hazır torfla doldurulur.Tohumlar serpilir.İri tohumların üstü hafifçe örtülür.Toz gibi ince olanlar ise örtülmez,hafifçe bastırılır.Püskürteçle sulanır.Üzerine bir cam kapatılır.Kahverengi bir kağıt konur.Cam her gün çevrilir.Tohumlar çimlenince önce kağıt,bir kaç gün sonra da cam kaldırılır.Fideler gerçek yaprakları çıktıktan sonra küçük kese veya saksılara şaşırtılır.

İkinci metod:
Tohumlar aynı şekilde saksıya ekilir. Üzerine şeffaf bir naylon torba geçirilir.Ilık ve gölge bir yere konur. Tohumlar çimlenince torba kaldırılır ve saksı aydınlık bir yere konur. Aynı şekilde fidelenir.

Begonya, cam güzeli, ateş çiçeği, petunya,aslanağzı, mine ve buz çiçeği böyle ekilir.

Kadife,kral kızı, horoz ibiği ve kozmos gibi fazla hassas olmayan bazı mevsimlikler nisan ayında dışarıya ekilir.Fideler çıkınca asıl yerlerine şaşırtılır.

Tohumları dışarıda yetiştirme
Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için mayıs ayı en uygun zamandır.

Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir.Çok ufak tohumlar örtülmez,hafifçe bastırılır. İri tohumlar için toprakta çizgiler açılır. Fazla derin açılmamalıdır. Tohumlar bu çizgilere seyrekçe serpilir ve hafifçe örtülür. Tohumlar süzgeçli kova ile düzenli olarak sulanır. Çıkan fideler eylül ayında istenen yerlere fidelenir.

İki yıllık çiçekler
Yüksük otu, ay gülü, çan çiçeği ve hüsnüyusuf,

Ömürlü çiçekler
Haseki küpesi, ezan çiçeği, Acı bakla, ömürlü karanfil ve gülhatmi türleri böyle yetiştirilebilir.

Bütün bunlardan farklı şekilde ekilen tohumlarda vardır. Mesela hercai ve aslanağzı tohumları ağustos sonuna doğru ekilir.Çıkan fideler 4-5 hafta sonra yerlerine şaşırtılır. Aslanağzı olduğu yerde de kalabilir.

 

Yazlık çiçekler

Mevsimlik çiçekler bütün yaz bahçelerimize ve gönlümüze güzelik verir . Ama önce nasıl bir ortam istediklerini bilmemiz lazım aşağıda yazlık bitkilerin nelerden hoşlandıklarını bulabilirsiniz.Onların mutluluğu sizin mutluluğunuzdur.

Güneşe dayanıklı çiçekler:

Kadife türleri : Kadifenin bütün çeşitleri bol güneş sever en dayanıklı mevsimlik bitkilerdendir.Kendine özgü bir kokusu vardır. Solan çiçeklerinin kesilmesi çiçeklenmeyi arttırır. Kasım ortalarına kadar gayet sağlıklı kalır.

Yıldız çiçekleri: Havalar iyice ısınmadan topraktan çıkmaz güneşi ve sıcağı çok sever yumrulu kökleri vardır. Kasım sonlarına doğru Ankarada yumrularının topraktan çıkartılıp nisan ayına kadar saklanması gerekir. Toprakta kalırsa donar.  Saklanan yumrular nisanda birbirinden ayrılarak dikilir.

Zinya: Haziran başlarından ekim sonuna kadar sürekli çiçek veren bitkilerdendir.Suyu sever 30 cm. ile 80 cm.arası boylanır.Yalınkat ve katmerli türleri vardır.

Karanfil türleri: Bütün karanfiller çok yıllıktır.Mayıs ile Kasım arası çiçeklidirler.Yalınkat ve katmerli türleri vardır.Bazı renkleri kokuludur.Katmerli olanları çok gösterişlidir.

Alisyum: En kalender en güzel bahçe bitkilerindendir.Yayılıcıdırlar Özellikle beyazı hızlı yayılır.Kendinden uzun bitkilerle kullanılırsa çok güzel olur, beyazları kokuludur. Grup dikildiğinde kokusu fazlaca hissedilir. Zemini çok kısa sürede örten hiç nazı olmayan bir çiçektir. Tohum döker ,ancak Ankarada tohumların çiçeklenmesi mayıs sonunu bulur. Fide alıp dikmek daha iyidir. Ankarada toprak donana kadar yaşar.

Gazanya: Yazın dikilecek güzel çiçeklerdendir.Sabah güneş görünce açar güneş gittimi çiçeğini kapatır. Ankarada Ekim ortalarına kadar yaşar.

İpek çiçeği(kedi tırnağı):  Ençok sevilen çiçeklerdendir. Çiçekleri gündüz açıp güneş gidince ölür 1 gün çiçek ömrü vardır. Ertesi gün başka bir çiçek açar böylece yazı geçirir Ankarada  ekim ortalarına kadar ancak dayanır. Suyu sever.

Horoz ibiği: Haziran ortası ile eylül sonu arasında yaşar bir tek çiçek açar ve bu çiçeği büyütür çiçek büyüdükce rengi bozulur eylül ortalarında tohum yapar ve ölür.

Mine ve yayılıcı mineler: Normal mineler biraz nazlı çiçeklerdir açtığı zaman çok güzel olurlar ancak mantar hastalığı en büyük düşmanlarıdır. Genellikle mevsimi bitmeden hastalanır ve ölürler. Yayılıcı mineler ise harika çiçeklerdir güneşi ve suyu çok severler. Yayılıcı ve sarkıcıdırlar aslında çok yıllık bitkilerdir ancak Ankarada kar yağana kadar yaşar ve kışın ölürler.

Sanvitalia: Süper bir yer örtücü bitkidir biraz diğer bitkilerden pahalı olduklarından pek bilinmezler sarı çiçeklerini hiç esirgemezler her tarafa yayılır ve sürekli minik sarı çiçeklerini açarlar.  Ankarada kar yağana kadar kalır.

Arslan ağzı: Hepimizin bildiği çiçeklerden biridir bazı renkleri kokuludur  Ankarada kışın ölmez ilkbaharda tekrar çiçeklenirler.

Vinca(rozet): Çok güneş ve sıcak seven bir bitkidir gösterişlidir ancak ege ve Akdeniz bitkisidir. Ankarada temmuz ve Ağastos aylarında güzeldir sonra bozulur.

Vapur dumanı: Mavi tonu rengiyle ilginç bir bitkidir.Mayıs ortasından ekim sonuna kadar çiçeklidir.

Kana: Boylu poslu yakışıklı bir bitkidir . Ankarada Yumruları nisan ortasından sonra dikilir haziran gibi çiçeklenir kasım sonuna kadar çiçeklidir . Kasım sonunda yumruları topraktan çıkartıp saklamak gerekir. 1,5 metreye kadar yükselir.

Yukarıdaki  bitkiler en yakıcı güneşe sularını verdiğiniz sürece dayanırlar ve coşarlar.Bütün mevsimlik bitkiler geçen çiçekleri kopartıldığında yeniden çiçeklenirler tohum yapmaya harcayacakları gücü yeni çiçek açmak için kullanırlar .Güneş seven bitkilerin büyük çoğunluğu yarı gölge yerlerde de yaşarlar.

Yarı gölge yerlerde ise:

Petunya türleri : Normal petunyalar mümkünse güneş etkisini arttırmadan nisan sonu gibi dikilmelidir o zaman sıcaklar bastırmadan yerine yerleşeceğimden yaz boyu daha dayanıklı olurlar. Katmerli petunyalar genellikle kokulu ve düzlere nazaran daha dayanıklıdırlar. Sarkıcı ve yayılıcı petunyalar süper çiçeklerdir. Çok coşkulu ve güzeldirler tam  gün güneş bu bitkileri bozar, suyu çok severler. Ankarada ekim sonuna kadar sağlıklı yaşarlar yaz boyunca biraz vitamin takviyesi çok iyi gelir.

Sardunya türleri: Sardunyalar iri ve gösterişli çiçekleriyle en çok tercih edilen bitkilerin başında gelir . En iyi gelişmeyi yarı gölge yerlerde gösterirler çok güneşe dayanıklıdırlar ancak çiçeklerini ve yapraklarını küçültürler sakız sardunyalar harika bir sarkıcıdırlar hava nemini çok severler bu yüzden Ankarada çok güzel olmazlar ama bu halleri bile bir çok  bitkiyi geride bırakır.nisan ayından aralık ayına kadar sürekli çiçekli ve gösterişlidirler.

Ateş çiçeği: yarı gölge yerlerde iri ve gösterişli açarlar alisyumla birbirlerine çok yakışırlar güneş de iyi bir gelişme göstermezler gölgede ise çiçek açmazlar. Ankarada nisan sonundan kasım ayına kadar çiçeklidirler.

Begonya: Begonyanın her türü yarı gölge bitkisidir . Hatta yarı gölgeden biraz daha  gölgeye bile yakındırlar. Ankarada nisan ayından ekim sonuna kadar çok güzel olurlar güneşe dayanmazlar . Güneş de iyi bir gelişme gösteremezler.

Cam güzeli : Yarı Gölge ve gölgeye yakın yerlerde cam güzeli en keyifli olanıdır. Çok güzel olurlar çiçek gibi değil resim gibi gözükürler . Ankarada nisan sonundan kasıma kadar sürekli çiçeklidirler.

Küpe çiçeği: Gölge bitkisidir Bütün yazlık bitkiler grup kullanılırken küpe tek kullanılır.

Ortanca: gölgelerin en güzel çiçeklerinden biridir. Oldukça iri çiçekleri her zaman tercih edilir. Aslında hava nemi yüksek yerlerin bitkisidir ancak ankaranın havası kuru olduğundan sadece gölge yerlere dikilmelidir. Normal şartlarda haziran ortasından sonra çiçeklenir ve ağastos sonuna kadar çiçekleri sırayla açar.

 

 

 

 

 

 

 

Meyve Ağaçları

Published in Bilgi Wednesday, 23 December 2015 09:47

Meyve Ağaçları

amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Donec vitae sapien ut libero venenatis faucibus. Nullam quis ante. Etiam sit amet orci eget eros faucibus tincidunt.

 http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/CYDONiA%20OBLANGA-AYVA.jpg

Yaprak döken cinstir. Mayıs- Haziran beyaz pembe çiçek açarlar. Meyveleri sarı renktir kışın olgunlaşır.  CYDONİA OBLANGA (AYVA)

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/Eriobotrya%20japonica-Malta%20eri%23U011fi.jpg

Malta eriği (Eriobotrya japonica), diğer adıyla yeni dünya, doğal yaşam alanı Çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesi herdem yeşildir.

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/FiGUS_CARiCA-iNCiR.jpg

Yaprak döken  cinstir. 2 çeşit beyaz ve siyah incir vardır. İlkbaharda yapraklanır. Meyveleri Ağustos ayında olgunlaşır.    FİGUS CARİCA (İNCİR)

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/MORUS_SP-DUT%20.jpg

Yaprak döken cinstir. 4 çeşit dut vardır. Bunlar beyaz, siyah, ters ve erkek duttur. Çiçeği yoktur. İlkbaharda meyveleri olgunlaşır. MORUS SP. (DUT )

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/OLEA_EUROPAEA-ZEYTiN.jpg

Herdem yeşildir. Yaprak rengi gridir. Nisan-Mayısta sari çiçek açar. Ekim-Ocakta meyveleri olgunlaşır siyah renk alır.  OLEA EUROPAEA (ZEYTİN)

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/PRUNUS%20SP-ERiK.jpg

Yaprak döken cinstir. İlkbaharda beyaz çiçek açarlar. Birçok çeşiti vardır. Mayıs- Temmuz arası meyveler olgunlaşır.   PRUNUS SP. (ERİK)

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/PRUNUS_ARMENiACA-KAYISI.jpgYaprak döken cinstir. İkbaharda pembe çiçek açarlar. Mayıs- Haziran aylarında meyve olgunlaşır.   PRUNUS ARMENİACA (KAYISI)

http://maviyesilcicekcilik.com/images/urunler/ozellikler_meyveler/ZIZIPHUS_JUJUBA%20-HUNNAP.jpg

Yaprak döken cinstir. İlkbaharda sarı renk kokulu çiçek açar. 3-4m boylanır. Gövdesi dikenlidir. Yabani elmaya benzeyen yeşil meyvesi vardır. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır kahverengi rengi alır.  ZIZIPHUS JUJUBA (HÜNNAP)

 

 

 

 

Otomatik Sulama

Published in Bilgi Tuesday, 22 December 2015 13:43

Bir sulama sistemi kullanırken dikkate alınması gereken birçok yönü vardır. Hava durumu ve peyzaj ve su drenaj, tüm bunları bir denge oluşturmak gerekir.

Özellikle bölgedeki eğimli, evin temeli uzak durmalıdır göz drenaj noktaları dikkate almak. Hava da önemli bir faktördür. Kuru hava, yağmurlu havalarda, ağır yağmur kefaletler gerektirir daha büyük bir miktarda su gerekli olduğu anlamına gelir.

 Toprak

Toprak sulama sistemi etkileyecektir. Killi topraklar daha kompakt ve bitki büyümesini engelleyecektir. Aynı zamanda su ikinci tur şansını artıracaktır. Toprak, uygun miktarda su absorbe için, bir sünger gibi hareket etmelidir. Alçı ile toprak Karıştırma parçalayın yardımcı olacaktır.

Özellikle bölgedeki eğimli, evin temeli uzak durmalıdır göz drenaj noktaları dikkate almak. Hava da önemli bir faktördür. Kuru hava, yağmurlu havalarda, ağır yağmur kefaletler gerektirir daha büyük bir miktarda su gerekli olduğu anlamına gelir.

Drenaj

Drenaj, sulama sistemi çok önemli bir özellik. Su akış problemleri için bir çözüm olacaktır. Su drenaj noktalarına ulaşacak şekilde eğimli yatay anlamına gelir. Hendekleri vasıtasıyla tahliye boruları çalıştırmanız gerekecektir. Fransız bir drenaj sistemi kullanılması önerilir.

Su akış düzeyleri

Keyfi sulama suyu akış sorunları ve atık su sorunları giderir. Onları daha geniş bir alana örtbas etmek için sprinkler su bitkilerin dibinde damlatıcı kullanın. Sulama sistemi otomatik hale getirmek için bir zamanlayıcı kullanın.

Su akış

Son su akış, bir sokak drenaj, ama kaldırım üzerinde kaygan bir karmaşa neden yeterince dikkatli olmalıdır. Su, böcek ilaçları veya diğer kimyasal maddeler gibi herhangi bir yabancı maddelerden içermiyorsa, bir dere ya da nehre su tahliyesinin yapılması gerekir.

 

 

Fidanlık, Sera

Published in Hizmetlerimiz Tuesday, 22 December 2015 01:06

Toplam 2.500 m2 kapalı, 20.000 m2 açık alanda kurulu fidanlığımızda 400 türde bitki çeşidini ve bunlarla yapılmış kombinasyonları bir arada bulabilirsiniz.

Yokuşbaşı Kılınç Sitesi

Published in Referanslar Friday, 06 November 2015 06:02

Yokuşbaşı KILINÇ Sitesi projemiz.

Ekipmanlar

Published in Kurumsal Tuesday, 22 December 2015 03:28

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Drenaj

Published in Hizmetlerimiz Sunday, 01 November 2015 22:28
Çim alan tesisinde çim örtüsünün alanı kaplaması estetik amaçlar kadar, ortaya çıkacak tozu, çamuru ve erozyonu önlemek açısından önemlidir. Çim alanların görsel ve fonksiyonel işlevi iyi bir toprak hazırlığı ile başlar. Doğru yapılmayan toprak hazırlığında işler aksar, bakım masrafları artar.

Gübreler ve Toprak

Published in Bilgi Monday, 02 November 2015 04:28
Gübreler ve Toprak

Bahçenizde yada saksılarda yetiştirdiğiniz bitkiler ve çimlerin daha sağlıklı olması için olmazsa olmaz ürünler arasında gübreler de mevcuttur. Yüksek verim ve kalitede üretilmiş gübreler her türlü bitki ve çimin fizyolojisine uygun olarak farklı tiplerde temin edilebilmektedir. Farklı besin maddeleri içeren gübreleri ihtiyacınız doğrultusunda kullanarak bitki ve çimlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.