Kötü Drenaj Belirtileri

Durgun Su - Yağmur fırtınası bittikten 45 dakika sonra ayakta duran suyun çimlerinizde kalırsa, bahçenizde muhtemelen bir drenaj sorunu vardır.

Zayıf çim görünümü - Çim düzenli su ve güneş almasına rağmen sağlıksız görünüyorsa, bahçeniz düzgün bir şekilde tahliye edilmiyor olabilir.

Evdoğru akan su - Bir drenaj problemi, bahçeden evde su sızmasına neden olabilir. Kapıların etrafındaki ıslak zeminler, bodrumdaki su lekeleri ve temeldeki çatlaklar, su girişinin tipik belirtileridir.

Sorunlar ve Çözümleri

Drenaj sorunlarının çoğu uygunsuz derecelendirmeden kaynaklanır. Genel olarak, uygun şekilde derecelendirilmiş bir avlu, evden yavaşça aşağıya ve sokağa doğru eğimli olmalıdır. Birçok özellik düzgün derecelendirilmez ve su bahçenin alçak noktalarında toplanır. Ağaçların ve çalıların kökleri toprağı yükselterek doğal barajlar oluşturduğundan, bir zamanlar düzgün bir şekilde derecelendirilmiş bahçeler sorun yaratabilir. Kötü yürütülen peyzaj projeleri de bina temeline sızabilir ve zemin çökmeleri yaratabilir.

Potansiyel çözümler

Fransız Süzgeci

Mucitleri Henry French olarak bilinen Fransız drenleri, suyu su dolu zeminden temizleyen yeraltı drenaj sistemleridir. Bir Fransız drenajı, çakılla çevrili ve peyzaj kumaşı ile kirden uzak tutulan delikli bir borudan oluşur. Su, delikler boyunca boruya girmek için toprak, çakıl ve kumaştan sızar ve eğimli boru suyu bir deşarj noktasına taşır.

 

Yüzey Drenajı

Yüzey drenaj sistemleri, avlunun en alt noktalarına monte edilen birkaç drenden oluşur. Her drenaj, 20, 40 litre kapasiteli bir toplama havzasını kapsayan bir ızgara içerir. Dört ya da altı inç çaplı eğimli tahliye boruları, her bir yakalama havzasına bağlanır ve daha sonra otomatik bir karter pompalı bir toplama noktasına veya kaldırım kenarının yakınında bir tahliye noktasına yol açar. Toplama havzası caddeden daha alçak olduğunda bir karter pompası kullanılır.

 

Kuru Kuyular

Kuru bir kuyu, bir Fransız drenajı gibi çalışır, ancak bir yol drenajına su taşımak yerine, evin drenajları ve iniş boruları suyu yavaş yavaş yeraltı suyu masasına bırakan gömülü bir depolama tankına yönlendirir. Kuru kuyular geleneksel drenaj sistemlerine uygun maliyetli, çevre dostu bir alternatiftir.